Jak se řeší prostorová akustika ve velkých místnostech?

Rozlehlé prostory jsou naprosto dokonalým místem pro vznik ozvěny a dalších problémů spojených s akustikou. Jak se jim vyhnout? S tím vám poradíme v článku.

Velké prostory představují výzvu i pro zkušené zvukaře. Aby bylo možné dosáhnout optimální zvukové pohody, je mnohdy potřeba sáhnout k celé řadě kompromisů. V dnešní době ale naštěstí existují způsoby, jak se s těmito problémy vypořádat.

Vhodné akustické řešení

Než se přistoupí k samotnému řešení problémů, je nutné nejdřív určit přesné hodnoty. Toho lze dosáhnout s pomocí:

Na základě získaných hodnot se následně přistupuje k vhodnému řešení. Těch mají k dispozici zvukaři velké množství. Záleží na tom, v čem vlastně tkví problém. Pokud mají obyvatelé domu nebo majitelé kanceláří největší problémy s ozvěnou, pak se sahá po absorpčních materiálech. Stěny je možné obložit akustickými materiály s různou zvukovou pohltivostí. Rozhodně nemusí jít pouze o akustickou pěnu. Tyto materiály mají nespočet podob. Hodí se tedy v podstatě do každého interiéru.

Jaké materiály se používají?

Výjimkou nejsou ani akustické paravány. Ty se používají nejen pro jejich absorpční a izolační vlastnosti. Především ale také proto, že zbytečně nenarušují ráz interiéru, ani jeho vzhled. Před prosklené plochy pak přijdou zpravidla rolety, žaluzie nebo japonské stěny. Japonské stěny sice nejsou v našich končinách tak běžné, nabízejí ovšem skvělé vlastnosti a vzhled. Zejména díky použitým tkaninám, které je možné modifikovat nejen barevně.

Řešit akustiku ve velkém prostoru na vlastní pěst je ovšem velice náročné. Jestliže chcete, abyste ve vaší místnosti, otevřené kanceláři a jiném prostoru neměli problémy s ozvěnou a dozvukem, pak sáhněte po opravdových profesionálech. Zkušení odborníci z AVTG začnou nejprve konzultací a obhlídkou. Na základě získaných podkladů následně navrhnout to nejlepší řešení, díky němuž bude zvuk ve vašem interiéru dokonale vyladěný po další desítky let.