5 způsobů, jak účinně snížit náklady domácnosti za elektřinu

Snížení spotřeby elektřiny může vaší domácnosti přinést několik benefitů, z nichž prvním jsou nižší náklady na spotřebu energií, ovšem neméně důležitým přínosem je také šetrný přístup k životnímu nebo prodloužení životnosti některých spotřebičů jejich úsporným používáním. Inspirujte se s námi pěti způsoby, jak účinně snížit náklady domácnosti za elektřinu.

Život bez elektřiny bychom si už dnes jen těžko dokázali představit. Její převážná část se vyrábí z neobnovitelných zdrojů, jejichž zásoby jsou vyčerpatelné, a proto bychom s ní měli zacházet šetrně. Distributoři spravují elektrickou síť, aby elektřina doputovala v pořádku až k nám a dodavatelé elektřiny ji pro nás nakupují na velkoobchodních burzách. Jakým způsobem je tedy dobré s ní zacházet, aby nám vydržela co nejdéle? Přinášíme vám 5 tipů.

1. Přechod k levnějšímu a spolehlivějšímu dodavateli elektřiny

Kvalitní dodavatel elektřiny vám může nabídnout lepší služby, spolehlivý zákaznický servis a také nižší ceny hluboko pod vládním stropem. Využijte možnosti jeho svobodného výběru a přejděte k takovému dodavateli, se kterým budete spokojeni. Spolehlivým českým dodavatelem, který má na trhu dlouholeté zkušenosti je společnost ELIMON.

2. Energeticky úsporné osvětlení

Vyměňte klasické žárovky za LED osvětlení, které má nižší spotřebu energie při zachování vysoké účinnosti. Kromě toho nabízí také delší dobu životnosti, takže nebudete muset tak často kupovat nové, čímž snížíte i produkci odpadu a celkový dopad na životní prostředí.

3. Nákup energeticky úsporných spotřebičů

Při nákupu nových spotřebičů vezměte v úvahu jejich spotřebu energie a raději upřednostněte energeticky úsporné modely. Vždy je však dobré zvolit optimální poměr úspory energie a výkonu, abyste nepořídili přístroj, který je sice úsporný, ale nedostatečně výkonný.

4. Výroba vlastní energie

Zvažte možnost instalace solárních panelů nebo jiných obnovitelných zdrojů energie a vyrobte si vlastní energii a vydělejte si prodejem přebytků do sítě. Někteří dodavatelé elektřiny nabízí výkup přebytků z obnovitelných zdrojů, jako doplňkovou službu stávajícím zákazníkům, kteří odebírají dodávky elektřiny.

5. Šetrné používání elektřiny

V neposlední řadě je podstatné také to, jakým způsobem jste zvyklý s elektřinou zacházet. Značnou část nákladů totiž můžete ušetřit i šetrným zacházením, například zhasínáním světla při opouštění místnosti.